Div. 6/1A Playoffs history


(6 Man)

1959
Championship:
Lakeside- Patagonia (34-19)


1960
Championship:
Saint David-Tuba City (40-21)
1961
Championship:
Pima-Grand Canyon (32-19)
1962
Championship:
Camp Verde-Patagonia (32-31)
1963
Championship:
Camp Verde-Patagonia (44-18
1964
Championship:
McNary-Patagonia (27-13)
1965
Championship:
McNary-Pima (31-21)
1966
Championship:
McNary-Saint David (53-6)
(8 man)
1967
Championship:
Fredonia-Elfrida (71-7)
1968
Championship:
Fredonia-Pima (32-21)
1969
Championship:
Pima-Fredonia (66-20)
1970
Championship:
Pima-Fredonia (44-0)
1971
Championship:
Fredonia-Pima (57-28)
1972
Championship:
Saint David-Fredonia (36-22)
1973
Championship:
Pima-Fredonia (36-21)
1974
Semifinals:
Pima-Maricopa (50-32)
Seligman (bye)
Championship:
Pima-Seligman (78-6)
1975
Semifinals:
Elfrida-Maricopa (48-28)
Mayer (bye)
Championship:
Mayer-Elfrida (26-16)
1976
Semifinals:
ASDB-Pima (26-14)
Mayer (bye)
Championship:
ASDB-Mayer (42-22)
1977
Semifinals:
Saint David-Fort Thomas (34-26)
Fredonia (bye)
Championship:
Saint David-Fredonia (22-6)
1978
Quarterfinals:
Fort Thomas-Mayer (44-12)
Semifinals:
Maricopa-Fort Thomas (24-10)
Joseph City-Saint David (22-0)
Championship:
Joseph City-Maricopa (24-7)
1979
Quarterfinals:
Pima-Mayer (30-6)
Saint David-Maricopa (34-32)
Semifinals:
Saint David-Joseph City (25-0)
Salome-Pima (28-20)
Championship:
Saint David-Salome (28-22)
1980
Semifinals:
Maricopa-Saint David (21-14)
Salome-Bowie (59-0)
Championship:
Salome-Maricopa (46-13)
1981
Semifinals:
Suffolk Hills-Mayer (38-13)
Maricopa-Patagonia (49-22)
Championship:
Maricopa-Suffolk Hills (20-14)
1982
Semifinals:
Pima-Salome (21-12)
Suffolk Hills-Scottsdale Chr. (14-7)
Championship:
Suffolk Hills-Pima (23-14)
1983
Semifinals:
Scottsdale Chr.-Elfrida (37-20)
Pima-Seton Cath. (32-12)
Championship:
Scottsdale Chr.-Pima (19-0)
1984
Semifinals:
Pima-Salome (34-14)
Mayer-Elfrida (16-14)
Championship:
Pima-Mayer (38-0)
1985
Semifinals:
Elfrida-Joseph City (54-3)
Western Chr.-Bowie/San Simon (52-20)
Championship:
Elfrida-Western Chr. (26-20)
1986
Semifinals:
Elfrida-Joseph City (33-26)
Northwest Chr.-Saint David (60-14)
Championship:
Elfrida-Northwest Chr. (57-20)
1987
Semifinals:
Elfrida-Mayer (20-15)
Patagonia-Northwest Chr. (42-26)
Championship:
Patagonia-Elfrida (36-18)
1988
Semifinals:
Patagonia-Mayer (38-20)
Scottsdale Chr.-Elfrida (15-13)
Championship:
Patagonia-Scottsdale Chr. (38-26)
1989
Semifinals:
Williams-Elfrida (22-20)
Scottsdale Chr.-Patagonia (-)
Championship:
Williams-Scottsdale Chr. (22-22 T)
1990
Semifinals:
Seligman-Patagonia (50-0)
Elfrida-Mogollon (55-12)
Championship:
Seligman-Elfrida (56-0)
1991
Quarterfinals:
Orme-Williams (18-12)
Patagonia-Scottsdale Chr. (68-28)
Fredonia-Northwest Chr. (-)
Arizona Luth.-Saint David (46-20)
Semifinals:
Patagonia-Orme (62-20)
Fredonia-Arizona Luth. (52-42)
Championship:
Patagonia-Fredonia (36-36 T)
1992
Quarterfinals:
Mayer-Fredonia (48-44)
Patagonia-Salome (-)
Arizona Luth.-Saint David (-)
Mogollon-Northwest Chr. (-)
Semifinals:
Patagonia-Mayer (60-20)
Arizona Luth.-Mogollon (46-0)
Championship:
Arizona Luth.-Patagonia (56-14)
1993
Quarterfinals:
Williams-Arizona Luth. (50-8)
Mayer-Saint David (28-26)
Clifton-Orme (26-8)
Mogollon-Scottsdale Chr. (24-21)
Semifinals:
Mayer-Mogollon (32-18)
Williams-Clifton (60-16)
Championship:
Williams-Mayer (68-40)
1994
Quarterfinals:
Mogollon-Arizona Luth. (48-6)
Orme-Elfrida (44-0)
Mayer-Patagonia (70-24)
Fredonia-Scottsdale Chr. (32-6)
Semifinals:
Mogollon-Orme (32-30)
Mayer-Fredonia (48-6)
Championship:
Mogollon-Mayer (20-20 T)
1995
Quarterfinals:
Orme-Arizona Luth. (58-13)
Fredonia-Patagonia (66-20)
Mogollon-Ft Thomas (53-30)
Northwest Chr.-Scottsdale Chr (?-36)
Semifinals:
Mogollon-Orme (44-30)
Fredonia-Northwest Chr (46-30)
Championship:
Fredonia-Mogollon (38-32)
1996
Quarterfinals:
Northwest Chr.-Arizona Luth. (46-0)
Mogollon-Elfrida (42-6)
Scottsdale Chr.-Orme (28-8)
Saint David-Fredonia (50-34)
Semifinals:
Scottsdale Chr.-Mogollon (48-46)
Northwest Chr.-Saint David (52-28)
Championship:
Northwest Chr.-Scottsdale Chr. (48-6)
1997
Quarterfinals:
Saint David-Joseph City (50-8)
Mogollon-Arizona Luth. (63-16)
Fort Thomas-Fredonia (36-30)
Orme-Clifton (62-0)
Semifinals:
Mogollon-Fort Thomas (58-22)
Saint David-Orme (42-33)
Championship:
Saint David-Mogollon (58-26)

1998:
Quarterfinals:
Saint David-Mayer (66-20)
Mogollon-Fort Thomas (62-16)
Orme-ASDB (63-8)
Joesph City-Arizona Luth. (28-26)
Semifinals:
Saint David-Mogollon (-)
Orme-Joseph City (80-38)
Championship:
Saint David-Orme (48-30)


1999:
Semifinals:
Joseph City-Saint David (35-6)
Fredonia-Fort Thomas (-)
Championship:
Joseph City-Fredonia (42-0)


2000:
Quarterfinals:
Semifinals:
Saint David-Joseph City (46-2)
Bagdad-PDSD (64-14)
Championship:
Saint David-Bagdad (50-8)

2001:
Quarterfinals:
Saint David-Fort Thomas (44-0)
Pima-Bagdad (20-14)
Salome-PDSD (52-32)
Joseph City-Mesa Life (48-20)
Semifinals:
Saint David-Pima (40-20)
Joseph City-Salome (39-6)
Championship:
Saint David-Joseph City (57-43)
2002:
Quarterfinals:
Joseph City-Ajo (42-0)
Saint David-Pima (18-12)
Salome-Fort Thomas (52-18)
Mesa Life-Elfrida (58-12)
Semifinals:
Joseph City-Saint David (54-24)
Salome-Mesa Life (28-22)
Championship:
Joseph City-Salome (44-7)
2003:
Quarterfinals:
Orme-Joseph City (44-0)
Pima-Elfrida (48-6)
Mogollon-Canyon State (68-22)
Duncan-Ajo (52-0)
Semifinals:
Pima-Orme (42-0)
Mogollon-Duncan (42-36)
Championship:
Mogollon-Pima (42-32)
2004:
Quarterfinals:
Orme-Joseph City (30-24)
Clifton-Tempe Prep (54-19)
Mogollon-Salome (42-0)
Pima-Saint David (44-0)
Semifinals:
Clifton-Orme (60-44)
Pima-Mogollon (48-20)
Championship:
Pima-Clifton (60-22)
2005:
Quarterfinals:
Joseph City-Clifton (46-0)
Pima-Canyon State (40-20)
Mogollon-Valley-Luth. (42-20)
Mayer-Elfrida (44-0)
Semifinals:
Pima-Joseph City (32-12)
Mayer-Mogollon (32-0)
Championship:
Pima-Mayer (40-36)
2006:
Quarterfinals:
Canyon State-Fort Thomas (54-20)
Mogollon-Elfrida (52-32)
Pima-Bagdad (52-8)
Mayer-Superior (62-6)
Semifinals:
Mogollon-Canyon State (52-14)
Mayer-Pima (52-38)
Championship:
Mayer-Mogollon (28-20)
2007:
Round 1:
Mayer-Fort Thomas (68-12)
Mogollon (bye)
Valley Luth.-Tempe Prep (22-21)
Elfrida (bye)
Joseph City-Patagonia (80-12)
Bagdad (bye)
Saint David-Orme (50-44)
Pima (bye)
Quarterfinals:
Mogollon-Mayer (44-18)
Elfrida-Valley Luth. (68-8)
Joseph City-Bagdad (58-38)
Pima-Saint David (62-0)
Semifinals:
Elfrida-Mogollon (32-30)
Pima-Joseph City (50-0)
Championship:
Elfrida-Pima (28-12)
2008:
Round 1:
Mayer-Duncan (57-6)
Mogollon (bye)
Tempe Prep-Salt River (52-6)
Elfrida (bye)
Joseph City-Patagonia (70-29)
Bagdad (bye)
Williams-Saint David (55-16)
Pima (bye)
Quarterfinals:
Mogollon-Mayer (58-50)
Tempe Prep-Elfrida (37-30)
Joseph City-Bagdad (50-18)
Pima-Williams (58-7)
Semifinals:
Mogollon-Tempe Prep (42-8)
Pima-Joseph City (52-20)
Championship:
Mogollon-Pima (66-34)
2009:
Round 1:
Fort Thomas-Mayer (22-18)
Bagdad (bye)
Mogollon-Superior (67-7)
Saint David (bye)
Elfrida-Salome(60-6)
Joseph City (bye)
Orme-Gila Bend (56-0)
Duncan (bye)
Quarterfinals:
Bagdad-Fort Thomas (58-12)
Mogollon-Saint David (36-13)
Joseph City-Elfrida (20-18)
Orme-Duncan (48-20)
Semifinals:
Mogollon-Bagdad (60-14)
Joseph City-Orme (64-20)
Championship:
Joseph City-Mogollon (34-14)
2010:
Round 1:
Mayer-Duncan (68-54)
Bagdad (bye)
Joseph City-Fort Thomas (68-8)
Saint David (bye)
Elfrida-Orme (48-41)
Mogollon (bye)
Valley Luth.-Ajo (56-14)
Superior (bye)
Quarterfinals:
Bagdad-Mayer (46-32)
Joseph City-Saint David (42-35)
Mogollon-Elfrida (44-18)
Valley Luth.-Superior (40-28)
Semifinals:
Joseph City-Bagdad (28-17)
Mogollon-Valley Luth. (54-22)
Championship:
Joseph City-Mogollon (28-18)
2011:
Round 1:
(8)Valley Luth.-(9)Mayer (47-38)
(1)Pima (bye)
(7)Superior-(10)Salome (59-12)
(2)Joy Chr. (bye)
(6)Scottsdale Prep-(11)Bagdad (60-7)
(3)Saint David (bye)
(5)Mogollon-(12)Duncan (46-6)
(4)Joseph City (bye)
Quarterfinals:
(1)Pima-(8)Valley Luth. (60-15)
(2)Joy Chr.-(7)Superior (68-26)
(3)Saint David-(6)Scottsdale Prep (68-48)
(4)Joseph City-(5)Mogollon (58-30)
Semifinals:
Joseph City-Pima (26-14)
Joy Chr.-Saint David (68-12)
Championship:
Joseph City-Joy Chr. (38-6)
2012:
Round 1:
(8)Valley Luth.-(9)Duncan (39-20)
(1)Scottsdale Prep (bye)
(7)Bagdad-(10)Gilbert Chr. (56-12)
(2)Mogollon (bye)
(11)Salome-(6)Mesa Prep (60-27)
(3)Pima (bye)
(5)Joseph City-(12)Saint David (60-34)
(4)Joy Chr. (bye)
Quarterfinals:
(8)Valley Luth-(1)Scottsdale Prep (49-32)
(7)Bagdad-(2)Mogollon (25-24)
(3)Pima-(11)Salome (60-18)
(4)Joy Chr.-(5)Joseph City (74-24)
Semifinals:
Joy Chr.-Valley Luth. (60-24)
Pima-Bagdad (36-17)
Championship:
Joy Chr.-Pima (60-24)
2013:
Round 1:
(9)Salome-(8)Valley Luth. (30-28)
(1)Pima (bye)
(7)Ray-(10)Duncan (28-0)
(2)Gilbert Chr. (bye)
(6)Glendale Prep-(11)Mesa Prep (43-6)
(3)Bagdad (bye)
(5)Mogollon-(12)Joseph City (62-6)
(4)Saint David(bye)
Quarterfinals:
(1)Pima-(9)Salome (56-8)
(2)Gilbert Chr.-(7)Ray (57-6)
(3)Bagdad-(6)Glendale Prep (-61-18)
(5)Mogollon-(4)Saint David (60-8)
Semifinals:
Mogollon-Pima (58-48)
Bagdad-Gilbert Chr. (66-34)
Championship:
Bagdad-Mogollon (44-20)
2014:
Round 1:
(9)Superior-(8)Glendale Prep (66-54)
(1)Bagdad (bye)
(7)Elfrida-(10)Saint David (56-24)
(2)Mogollon (bye)
(6)Ray-(11)Salome (41-6)
(3)Pima (bye)
(5)Valley Luth.-(12)Duncan (70-16)
(4)Gilbert Chr. (bye)
Quarterfinals:
(1)Bagdad-(9)Superior (60-0)
(2)Mogollon-(7)Elfrida (44-16)
(3)Pima-(6)Ray (50-6)
(4)Gilbert Chr.-(5)Valley Luth. (81-64)
Semifinals:
Bagdad-Gilbert Chr. (60-24)
Mogollon-Pima (28-12)
Championship:
Mogollon-Bagdad (14-8)
2015:
Round 1:
(9)Glendale Prep-(8)Salome (42-36)
(1)Pima (bye)
(7)Mogollon-(10)Williams (14-12)
(2)Elifrida (bye)
(6)Gilbert Chr.-(11)Ajo (64-22)
(3)Superior (bye)
(5)Saint David-(12)Joseph City (58-14)
(4)Bagdad (bye)
Quarterfinals:
(1)Pima-(9)Glendale Prep (62-12)
(2)Elfrida-(7)Mogollon (24-6)
(3)Superior-(6)Gilbert Chr. (60-55)
(4)Bagdad-(5)Saint David (82-66)
Semifinals:
Pima-Bagdad (50-40)
Elfrida-Superior (36-30)
Championship:
Pima-Elfrida (59-32)
2016:
Round 1:
(9)Hayden-(8)Mayer (36-14)
(1)Bagdad (bye)
(7)Joseph City-(10)Mogollon (63-46)
(2)Superior (bye)
(6)Elfrida-(11)Salome (68-26)
(3)Williams (bye)
(5)NFL Yet-(12)Duncan (64-26)
(4)Saint David (bye)
Quarterfinals:
(1)Bagdad-(9)Hayden (66-26)
(2)Superior-(7)Joseph City (52-21)
(3)Williams-(6)Elfrida (72-28)
(4)Saint David-(5)NFL Yet (60-22)
Semifinals:
Bagdad-Saint David (54-12)
Williams-Superior (42-40)
Championship:
Bagdad-Williams (60-6)
2017:
Round 1:
(9)Hayden-(8)Fort Thomas (30-20)
(1)Mogollon (bye)
(7)Ray-(10)Elfrida (50-0)
(2)Bagdad (bye)
(6)Trivium Prep-(11)Joseph City (28-26)
(3)Superior (bye)
(12)Salome-(5)Mayer (72-42)
(4)Williams (bye)
Quarterfinals:
(1)Mogollon-(9)Hayden (73-28)
(2)Bagdad-(7)Ray (90-58)
(3)Superior-(6)Trivium Prep (36-34)
(4)Williams-(12)Salome (58-6)
Semifinals:
Williams-Mogollon (64-52)
Superior-Bagdad (44-34)
Championship:
Williams-Superior (57-14)


© 2016, azfootballarchives.com,
All Rights Reserved,